Za co odpowiada skrzynia biegów w samochodzie?

Auto na drodze musi wykorzystywać cały swój potencjał. Jego parametry i konie mechaniczne nie powinny znajdować się jedynie w instrukcji obsługi, ale powinny być użyte na drodze. Jak to zrobić? Dzięki odpowiedniemu przeniesieniu napędu.

Skrzynia biegów

Do przeniesienia napędu stosuje się skrzynię biegów. Jednak obecnie można wyróżnić kilka jej rodzajów. Skrzynie biegów w samochodzie różnią się możliwościami, ale także rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W związku z tym spotkać można skrzynie:

  • manualne,
  • automatyczne stopniowe,
  • półautomatyczne stopniowe,
  • bezstopniowe.

Kupując samochód można zdecydować się na konkretny rodzaj skrzyni – w zależności od tego, czego się akurat potrzebuje. Należy wiedzieć o tym, że skrzynia biegów umożliwienia zmianę kierunku przekazywania napędu – chodzi tutaj o tzw. „bieg wsteczny”. Dzięki znajdującej się w niej przekładni – złożonej z trzech kół zębatych, auta mogą poruszać się do tyłu. Bez tego rozwiązania w wielu przypadkach nie byłoby możliwe parkowanie, ale także wiele innych manewrów.

Jakie są jeszcze jej zadania?

Niezależnie od rodzaju skrzyni, jej zadaniem jest zawsze efektywne wykorzystywanie mocy silnika. Większość jednostek napędowych posiada ograniczony zakres prędkości obrotowej (zazwyczaj jest to 5000 lub 7000 obr./min. W takim wypadku, bez skrzyni biegów znacznie utrudnione byłoby np. wjechanie pod górę. Jednak, dzięki zmiennym przełożeniom w skrzyni, możliwe jest utrzymanie optymalnej prędkości obrotowej silnika. Zależy to wtedy od prędkości jazdy i chwilowego obciążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *